Árnyjáték és vonósnégyes, Jim Morrison dalai, Shakespeare, Bizet és Mozart operaadaptációk – csak néhány érdekesség a 23. évfordulóját ünneplő táncünnep előadásai közül, amelynek keretében Olaszország és Izrael legnevesebb táncegyütteseivel és a legnagyobb magyar társulatok előadásaival várja április 27. és május 6. között a Nemzeti Táncszínház az érdeklődőket.
Az idei fesztivált április 27-én az olasz táncélet meghatározó alakjával, a több mint 40 éve működő Aterballettoval nyitjuk meg. A táncegyüttes Eyal Dadon, valamint a Diego Tortelli koreográfusok által jegyzett YELED / SHOOT ME című előadásával érkezik Budapestre, hogy a tizenhat csodálatos táncosuk tolmácsolásában, egy különleges utazásra invitálja a nézőt a gyermeki egzotikum világába.
Május 1-én és 2-án szintén egy neves, nemzetközi együttest köszönthetünk a Táncszínházban. Az izraeli táncművészet nagykövete, a Vertigo Dance Company Noa Wertheim Pardes című új, spirituális alkotásával érkezik, melyet a pandémia okozta bezártság hívott életre. Az előadás zenéjét Itamar Doari, a világhírű ütőhangszeres művész szerezte.
Ez a két izgalmas előadás a Húsvéttól Szent Iván éjjeléig tartó világszínházi találkozó, a 10. Nemzetközi Színházi Olimpia programjának is része.
Természetesen nincs fesztivál a magyar táncélet kiválóságai és a tánc legnagyobb ünnepe nélkül.
Április 29-én, a tánc világnapján közös Gálaműsorra készül a Magyar Táncművészek Szövetsége és a Nemzeti Táncszínház, a program része „Az évad legjobb alkotója” díját elnyert koreográfus előadása mellett a teljes szakma ünneplése: díjat kapnak végzős növendékek, pályakezdő és már elismert előadóművészek, táncpedagógusok, neves alkotók.
A fesztivál egyik különlegessége, hogy a hazai táncegyüttesek egytől egyig premierekkel érkeznek hozzánk, így azt ajánlanánk a közönségnek, hogy minden estét töltsenek a Millenárison, ünnepeljék a táncművészetet a Nemzeti Táncszínház programjaival.
A siker kapujában című különleges esten két sokoldalú, fiatal művész mutatkozik be. Safranka-Peti Zsófia és Halász Gábor, itthon és külföldön egyaránt elismert, számos díjjal kitüntetett alkotó-koreográfusok, akiktől két-két egyedülálló és különleges koreográfia lesz látható.
A PR–Evolution Dance Company Vörösmarty Mihály jól ismert drámai költeményét, a Csongor és Tündét mutatja be. Nemes Zsófia egyszerre érzékeny és humoros koreográfiájában új környezetbe költöznek a szerelmesek, ahol egyre mélyebbre merészkednek a képzelet és a fantázia birodalmában.
A Nomád Nemzedék Társulat egy egyedülálló színpadi adaptációval robbantja fel a színpadot, Mozart egyik legismertebb operája nyomán, melyet Novák Péter, a sokszínű alkotó-előadó álmodott meg. A Varázsfurulya című előadásban a magyar népdalé és a néptáncé a főszerep, de az összművészeti alkotásban helyet kap Csokonai Vitéz Mihály költészete, árnyjáték és egy vonósnégyessel kiegészülő folklórzenekari kíséret is.
A Feledi János – Feledi Project egy különleges atmoszférát teremtő előadást tűz műsorra, mely Prosper Merimée Carmen című novellája nyomán született. A Car(wo)men című klasszikus és kortárs elemeket magába foglaló produkció öt női előadó tolmácsolásban kel életre, akik által a nőiség horizontja egyedülálló harmóniává válik a színpadon.
A zárónapon a Szegedi Kortárs Balett koronázza meg a 2023-as Budapest Táncfesztivált, akik legújabb Lear című darabjukkal érkeznek, hogy ismét elkápráztassák a budapesti közönséget. A tragikus és összetett shakespeare-i klasszikust az együttes művészeti vezetője, a Kossuth-díjas Juronics Tamás állítja színpadra.
A 2023-as Budapest Táncfesztivál fő támogatója a BÁV ART Zrt.