
Ikonikus visszatérők, új bemutatók, szabadtéri nyári esték és balatoni fesztiválhangulat – a Nemzeti Táncszínház 2025/2026-os évada a magyar táncművészet legjavát vonultatja fel. A május 28-i sajtótájékoztatón a következő évad bérleteit, kiemelt programjait, valamint a TáncPark és a keszthelyi Táncpanoráma nyári eseményeit is bemutatták. A cél: minél többekhez eljuttatni a tánc élményét – szenvedéllyel, profizmussal, új nézőpontokkal.
A programot Vasas Erika táncművész szólója nyitotta meg, a Vasas Művek Zárt ajtók című előadásának egy részletével – a darab a TáncPark Kortárs Körkép estjén is szerepel majd.
A Nemzeti Táncszínház a magyar táncművészet központja – egyedülálló helyszín, ahol évek óta a hazai professzionális társulatok legjava mutatkozik be. A klasszikus balettől a kortárs táncon át a néptáncig, az interaktív gyerekelőadásoktól a nagyszínpadi premierekig – évente közel 500 előadással és több mint 80 000 nézővel – a Táncszínház nemcsak bemutatja, hanem formálja is a magyar táncéletet.

Bérletek – új nézőknek, új élményekre
A 2025/2026-os évadban a Nemzeti Táncszínház bérletei új célt fogalmaznak meg: elsősorban azokat szeretnék megszólítani, akik eddig még nem jártak táncszínházban, de nyitottak egy izgalmas kulturális kalandra. A bérletek három különböző műfajon keresztül kínálnak áttekintést a magyar táncművészet sokszínűségéről – magas színvonalon, közérthetően.
„Olyan előadásokat válogattunk az új évad bérleteibe, amelyek nemcsak művészi értékükkel, de erejükkel és atmoszférájukkal is megszólítják a nézőt – akkor is, ha először jár a Táncszínházban. Most valami mást akartunk kipróbálni: új nézőkhöz szólni, új utakat keresni” – fogalmazott Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója.
A felnőttbérlet az évad mindkét felében elérhető lesz, két külön összeállításban, más-más előadásokkal várva a közönséget. Az első összeállítás nyitóelőadása a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Kalotaszeg című produkciója, a színpadi néptánc egyik legigényesebb, atmoszférateremtő darabja.
„A Kalotaszeg számunkra nemcsak egy tájegység, hanem egy szellemiség megidézése – táncban, zenében és közösségi érzésben. Egy előadás, amely ünneppé emeli a hagyományt” – mondta Zsuráfszky Zoltán, Kossuth-díjas koreográfus-rendező, táncművész, a Nemzet Művésze, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetője.
A bérlet következő állomása a Szegedi Kortárs Balett Carmina Burana című előadása, a társulat egyik ikonikus darabja, amely 2026-ban ünnepli bemutatásának 25. évfordulóját.
„A Carmina számunkra egyszerre emlék és folyamatos megújulás. Öröm, hogy ennyi év után is ugyanazzal az erővel szólítja meg a nézőt – most azokhoz is eljut, akik még sosem jártak
táncelőadáson” – fogalmazott Juronics Tamás, Kossuth-díjas koreográfus, a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője.
A háromelőadásos bérlet utolsó estjén a FlamenCorazónArte Táncszínház Caminos című estjét láthatják a nézők, amely a flamenco szenvedélyes mozgásvilágát kortárs impulzusokkal ötvözve teremt szuggesztív színpadi jelenlétet.
A gyermekbérlet különösen fontos eleme az évad kínálatának. A Nemzeti Táncszínház célja, hogy a legfiatalabb nézők első táncszínházi élménye örömteli, minőségi és emlékezetes legyen – hiszen egy ilyen találkozás akár életre szóló kötődést is elindíthat a művészetekhez.
„A saját élményeimből is tudom, mekkora hatása lehet egy gyerekkori művészeti élménynek – egy előadás hangulata, egy zene, egy mozdulat évekre velünk marad. Ezért fontos számunkra, hogy a tánccal való első találkozás örömteli, maradandó és minőségi legyen” – mondta Ertl Péter.
A bérlet négy előadása egyszerre épít a klasszikus mesék ismertségére és a kortárs gyerekszínházi szemléletre. A gyerekek láthatják a Bozsik Yvette Társulat színpompás Jancsi és Juliskáját, a Pécsi Balett lendületes Lúdas Matyiját, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes néptáncalapú Csipkerózsikáját, valamint az Inversedance – Fodor Zoltán Társulat kalandos Rumini című előadását.

Új bemutatók – sokszínűség, frissesség, érték
„Az évad összeállításánál az volt a célunk, hogy átfogó képet adjunk a magyar táncművészet kiemelkedő alkotásairól és műfaji sokszínűségéről” – mondta Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója.
A 2024/2025-ös évadot a Gradient Kortárs Balett Debrecen Reverie című budapesti bemutatója zárja, 2025. június 6-án. A Csokonai Nemzeti Színház újonnan alakult tánctagozata Domoszlai Edit vezetésével először lép a fővárosi közönség elé – egy vizuálisan is erőteljes, érzékeny kortárs darabbal mutatkozik be.
A következő évad nyári nyitányát július 18-án a PR-Evolution Dance Company Party Time című premierje hozza a TáncPark keretében – lendületes, friss előadás a közösség, a ritmus és a felszabadultság jegyében.
Szeptember 17-én az Argentin Tangó Táncszínház Életutak című előadása érkezik, amely a tangó nyelvén mesél el személyes és kollektív sorsokat, érzelmi mélységeket.
Október 21-én a Feledi Project viszi színre Cseresznyéskert című koreográfiáját, Csehov klasszikusa nyomán – egy letisztult és lírai táncszínházi adaptációként.
November 12-én a Magyar Nemzeti Táncegyüttes a Táncköltészet című új bemutatóval tér vissza: a társulat ezúttal is a magyar tánchagyomány professzionális, magas színvonalú színpadi megjelenítését ígéri.
November 28-án a Duna Művészegyüttes Partium – Az Értől az Óceánig című előadása kerül színpadra – a magyar szórványvilág történelmi és zenei örökségét bemutató, nagyléptékű táncképekben.
November 29-én a Székesfehérvári Balett Színház Testbeszéd című darabja zárja az őszi premierek sorát – egy mozdulatokra épülő párbeszéd az emberi kapcsolódásról.
Az évad második felére időzítve mutatja be új, gyermekeknek szóló előadását Blaskó Borbála is: Mese, mátka, pillangós madárka című koreográfiája költői, varázslatos világot idéz meg a legkisebbeknek.

Újra TáncPark!
2025. július 11–20. között ismét szabadtéri színpadán várja a közönséget a TáncPark, a Nemzeti Táncszínház nyári tánceseménye a Millenárisban. A tíz estén át tartó sorozatban minden előadást ingyenes tánctanítás vagy táncház követ, így a nézők nemcsak szemlélői, hanem aktív résztvevői is lehetnek az élménynek.
A programot a FlamenCorazónArte Táncszínház nyitja meg Jazzed Up Flamenco című estjével – szenvedélyes ritmusokkal és lendületes színpadi jelenléttel. A Duna Művészegyüttes Héttorony című előadásában Makovecz Imre építészeti öröksége elevenedik meg táncban, látványban és gondolatiságban. A Feledi Project Liliom című darabja lírai és drámai pillanatokban formálja újra Molnár Ferenc klasszikus történetét.
A Fitos Dezső Társulat Örömtánc című produkciója a néptánc közösségi erejét és felszabadító lendületét ünnepli, míg a Kulcsár Noémi Tellabor Balaton – Lacus Pelso című előadása nosztalgikus hangulatban idézi meg a balatoni nyarakat – iróniával, játékossággal, mai reflexiókkal.
A Magyar Állami Népi Együttes Magyar rapszódia című estje egy szerelmi történet, amely sodró, virtuóz néptáncmozaikként bontakozik ki – dallamokkal, lendülettel.A Kortárs Körkép esten három markáns alkotócsapat előadásrészletét láthatjuk: a Vasas Művek Zárt ajtók, a TranzDanz KitchWald és a Gangaray Dance Company Down című koreográfiáit.
A PR-Evolution Dance Company Party Time című premierje friss, dinamikus, igazi nyári örömtánc – könnyed, mégis kifejező. Az Argentin Tangó Táncszínház Test-Lélek-Tangó című estje a tangó érzékiségét és történetmesélő erejét mutatja meg a közönségnek.
A TáncParkot a Magyar Nemzeti Táncegyüttes zárja Élő Táncarchívum – Viharsarok című előadásával, amely a déli Tisza-vidék soknemzetiségű tánckultúráját idézi meg – elfeledett mozdulatokkal és forrón lüktető hagyománnyal.

Tánc a Balaton partján – XXIII. Keszthelyi Táncpanoráma
2025. szeptember 11–14. között huszonharmadik alkalommal rendezi meg a Nemzeti Táncszínház a Keszthelyi Táncpanorámát, amely négy napon át hozza el a magyar táncművészet sokszínű előadásait a Balaton partjára –meseelőadástól kortárs darabokon át a virtuóz néptánc produkciókig.
„A Balaton Színházzal kialakult szakmai együttműködésünk példaértékű. Évek óta öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy együtt formálhatjuk a Táncpanoráma arculatát – Keszthelyen valóban otthonra talált a táncművészet” – hangsúlyozta Ertl Péter.
A fesztivál nyitóelőadása a Bozsik Yvette Társulat Jancsi és Juliska című látványos, színházi elemekkel átszőtt meseelőadása lesz, amely a legkisebbeket szólítja meg kreatív színpadi világgal.
A Fitos Dezső Társulat Transylvania Express című darabja sodró lendületű folklórutazás Erdély táncain és hangulati tájain keresztül. A darab után, szeptember 12-én, Ertl Péter és Dr. Tóth Gergely, Keszthely polgármestere nyitják meg a fesztiválhoz kapcsolódó kiállítást, amely Fitos Dezső és Kocsis Enikő sokszínű, hagyományokra épülő, mégis bátran kísérletező munkásságát mutatja be. A tárlat középpontjában a Fitos Dezső Társulat áll – a legfiatalabb hazai hivatásos néptáncegyüttes –, a kiállítás három hétig látogatható.
Szeptember 13-án a program két különleges előadással folytatódik. A GG Tánc Eger Café Brasil című produkciójában forró latin ritmusok és mágikus-realista karakterek keltik életre egy kávézó színes, lüktető világát. Közvetlenül az előadás után, a keszthelyi főtéren, ingyenesen látogatható közösségi programként látható a Lábujjhegyen – Divat című tánc- és zenetörténeti előadás, Megyeri Léna és Bősze Ádám tolmácsolásában – ahol divat, zene és tánc izgalmas párbeszédben fonódik össze.
Szeptember 14-én, a fesztivál zárónapján, a Szegedi Kortárs Balett Jelenetek a házasságról című előadása zárja a programsorozatot. Juronics Tamás koreográfiája Ingmar Bergman műve nyomán egy párkapcsolat érzelmi rétegeit rajzolja fel – vágy és elhidegülés, intimitás és távolság váltakoznak a mozdulatokban, filmszerűen peregnek a jelenetek a színpadon.
„Már elindult a jegyértékesítés, és aki biztosra akar menni, annak azt javaslom, ne halogassa a vásárlást” – zárta a sajtótájékoztatót Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója. A Balaton Színház jegypénztárában és online felületén is elérhetők a belépők, ráadásul early bird kedvezménnyel: augusztus 1-ig a legjobb helyek kedvezményes áron válthatók meg.