A főzésben részt vett Győrffy Balázs a NAK elnöke, Fülöp Lili, a program dietetikusa, Kozák Luca, Európa-bajnoki ezüst érmes gátfutó, Soopfie és Sajt32 influencerek, valamint a program során megválasztott Zöldség- Gyümölcs Hősök, akiket gyerekek is elkísértek.
Az Európai Friss Csapat, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zöldség- és gyümölcsfogyasztást népszerűsítő programja, 2021-ben indult, a sikeres Európai Friss Kalandok folytatásaként, amely 2018-2020 között futott. Így tulajdonképpen hat éve kampányol azért, hogy a gyerekek, a fiatalok és a családok ismereteit bővítse a zöldségekkel, gyümölcsökkel kapcsolatban. Legyen szó a termesztésről, a felhasználhatóságról, a rendszeres fogyasztásról vagy éppen az egészségre gyakorolt pozitív hatásaikról.
A gyerekek több mint fele ismeri Fruttit, Veggit és Káoszt
Az Európai Friss csapat eseményén Győrffy Balázs köszöntőjéből kiderült, hogy a gyerekek több mint fele ismeri a programot, és ötből négyen gondolják úgy, hogy a zöldségek és gyümölcsök, valamint fogyasztásuk is szórakoztató. A kutatási eredményekből jól látszik, hogy a szülők és a gyerekek is komfortosabbak lettek a konyhában, ha friss zöldségekkel és gyümölcsökkel készülő ételekről van szó, ezért a zöldségekből vagy gyümölcsökből készült ételtípusok, fogások is nagyobb arányban fordulnak elő a családokban. A főzelékek esetében ez 11 százalékpontos növekedést jelent 2021-hez képest. A program hatására továbbá a gyerekek 71%-a szeret friss zöldségekkel és gyümölcsökkel főzni, háromnegyed részüket pedig a szülők már a zöldségek és gyümölcsök vásárlásába is bevonják.
Őszi finomság: rozé kacsamell káposztás rétessel és mandulás almával Bernáth Józseftől
Az esemény hivatalos részét követően közös főzés kezdődött, amelyen a program gasztro nagykövetének, Bernáth József séfnek őszi ízvilágú, káposztás-almás receptjét készítették el és kóstolták meg a résztvevők.
A népszerű séf szerint a káposzta és az alma is a magyar konyha népszerű, ráadásul egészséges alapanyagai, de mégis ritkán használjuk őket a megszokott, jól bevált ételeken kívül máshoz. Pedig mindkét alapanyag sokféleképpen elkészíthető.
„Ha azt szeretnénk, hogy a gyerekek is megkóstolják az ezekből készült ételeket, akkor érdemes őket bevonni a főzés előkészületeibe, vagy akár a főzésbe is! Én a káposzta darabolásakor rendszerint nyersen megeszem a torzsáját, ami ha friss, egy kellemesen édes csemege, akár uzsonnára is. Természetesen a torzsa mellett a káposztalevél is fogyasztható nyersen: fel is lehet tekerni szeletelt sajttal, vagy akár tonhalkrémmel is! ” – meséli Bernáth József.
Fülöp Lili, az Európai Friss Csapat program dietetikusa főzés közben elmondta, hogy az őszi időszakban, mind az alma mind a káposzta alapvető az egészségünk megóvása érdekében, ugyanis rengeteg vitamint tartalmaznak.
„A káposztának és az almának is szezonja van ilyenkor, ezért érdemes minél többet fogyasztani belőlük. Nagy mennyiségben tartalmaznak rostokat, az almában található pektin (vízben oldódó rostanyag) ráadásul a bélflóránkra is remek hatást gyakorol! A káposzta, főleg savanyúság formájában nagy mennyiségű C-vitamint is tartalmaz, mely a hideg idő közeledtével kiemelt fontosságú az immunvédelem szempontjából. Antioxidáns tartalmuknak számos pozitív hatása van a betegségmegelőzésre vagy akár a szív- és érrendszerre, illetve az idegrendszerre is. Mivel a káposzta és az alma is sokféle módon elkészíthető, érdemes beépíteni őket a napi étkezéseinkbe: akár levesként, köretként, főételként. Az almát nyersen kisétkezésekre is fogyaszthatjuk, a káposztából pedig finom saláta is készülhet. A káposztát érdemes köménnyel fűszerezni, mert nemcsak az íze passzol hozzá nagyon jól, hanem még az emésztést is segíti” – mondta el a dietetikus.
Az eseményen elkészült fogás receptje mellett az Európai Friss Csapat weboldalán és közösségimédia-felületein még számos finom és egészséges zöldséges, gyümölcsös recept érhető el.
Háttérinformáció:
Az Európai Friss Csapat program a NAK edukációs kampánya, amelynek célja a zöldség- és gyümölcsfogyasztás népszerűsítése a gyermekek és a gyermeket nevelő családok körében. A program arra hívja fel a figyelmet, hogy a friss zöldségek és gyümölcsök könnyen elérhetők, gyorsan elkészíthetők és nagyon egészségesek. Az Európai Friss Csapat program első hároméves periódusa, az Európai Friss Kalandok 2018 és 2020 között futott Magyarországon.
A NEMZETI AGRÁRGAZDASÁGI KAMARA 2013 tavaszán alapított, kötelező tagsággal rendelkező szervezet. A köztestület tagja valamennyi mezőgazdasági, élelmiszeripari és vidékfejlesztési tevékenységet folytató természetes és jogi személy. A kamara mintegy 400 ezer fős tagsága révén a teljes hazai élelmiszerláncot lefedi, közülük több mint 50 ezren foglalkoznak zöldség- és gyümölcstermeléssel. Rugalmas és szakmailag felkészült szervezetként a NAK az alapítása óta azon dolgozik, hogy lendületet adjon a magyar agráriumnak. Legfontosabb feladata a magyar agrár- és élelmiszerszektor erősítése, a magyar termékek versenyképességének javítása itthon és a nemzetközi piacokon. Vezető szerepet tölt be a nemzeti agrár- és élelmiszer-stratégia alakításában és megvalósításában, továbbá a kormányzat első számú szakmai tárgyalópartnereként széles körű igazgatási és szolgáltatási közfeladatokat lát el.
További információ:
Fekete Zsanett, a NAK PR- és kommunikációért felelős kabinetfőnök-helyettese: fekete.zsanett@nak.hu;
Nagy László, a Havas Sport & Entertainment vezetője: laszlo.nagy@havas-se.com
Az Európai Friss Csapat program
Az Európai Friss Csapat program a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) edukációs programja a friss, szezonális zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának népszerűsítésére, elsősorban a 6-18 éves korosztály és a 30-50 éves korú szülők számára. Az Európai Unió által támogatott program három európai ország együttműködésében valósul meg. Magyarországot a NAK képviseli, Franciaországot az Interfel szakmaközi szervezet, a francia szamóca- és a paradicsom-uborka termelői szervezet (AOPn), valamint a Kivi Szakmaközi Iroda (BIK), míg Belgiumot a belga minőségi mezőgazdaság előmozdításával foglalkozó ügynökség, az Apaq-W.
Az Európai Friss Csapat kampány finanszírozását az Európai Unió 80 százalékban vállalta, ami a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) esetében 1,2 millió euró támogatást jelent.
A program 2021 és 2023 között valósul meg, a korábbi rendkívül sikeres Európai Friss Kalandok program folytatásaként, amely 2018 és 2020 között futott hazánkban. Célja a zöldség- és gyümölcsfogyasztás népszerűsítése volt a családok és a 6-14 éves korú gyermekek körében.
Az Európai Friss Csapat program háttere
A zöldségek, gyümölcsök rendszeres fogyasztása elengedhetetlen a gyermekek egészséges fejlődéséhez, felnőttkorban pedig jelentősen hozzájárul a betegségek megelőzéséhez, miként ezt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is egyértelműen megállapította. A WHO ezt figyelembe véve legalább 400 grammban határozta meg személyenként a napi zöldség- és gyümölcsbevitel ajánlott mennyiségét. 2018-ban, a program első szakaszának indulásakor, hazánkban 260 gramm volt az átlagos napi zöldség- és gyümölcsfogyasztás. Kutatásokból kiderült, hogy a lemaradás leginkább a fiatalabb generációk körében jellemző. Az 1-3 éves korosztály zöldség- és gyümölcsfogyasztása még meghaladja a napi minimum szintet, a 400 grammot. Ez a mennyiség azonban az életkor növekedésével folyamatosan csökken, ahogy a zöldséget, gyümölcsöt rendszeresen fogyasztók aránya is. A serdülőkorúaknak csupán 28%-a eszik minden nap zöldséget és gyümölcsöt (Egészségmagatartás serdülőkorban kutatás). Ez volt az egyik oka a 14-18 éves korosztály bevonásának az Európai Friss Csapat kampányba.
A másik: ezzel a célcsoportbővítéssel lehetőség nyílik a zöldség- és gyümölcsfogyasztás fontosságához kapcsolódó üzeneteket óvodás kortól egészen 18 éves korig eljuttatni a gyermekekhez, fiatalokhoz. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a zöldségek és a gyümölcsök egyre inkább étkezéseik rendszeres részei legyenek. Ez rendkívül fontos, hiszen a fogyasztói magatartás formálásához, a táplálkozási szokások megváltoztatásához hosszabb időre van szükség, amit a program újabb három éve biztosít. Kutatási adatok szerint 18 éves kor felett már valamivel több igény mutatkozik a tudatos táplálkozásra, és bár a zöldségek, gyümölcsök a népszerű élelmiszerek közé tartoznak, fogyasztásuk mégsem éri el a WHO által ajánlott napi mennyiséget.
Az Európai Friss Csapat program célja
Az Európai Friss Csapat program célja, hogy a részt vevő országokban a gyermekes családok körében növekedjen a friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztása.
Ennek érdekében a program tovább szeretné bővíteni a gyermekek és szüleik ismereteit a zöldségekről és a gyümölcsökről – egészen „a termőföldtől a tányérig”. Valamint szeretné eloszlatni a friss gyümölcsökkel és zöldségekkel kapcsolatos előítéleteket, különösen azokat, amelyek a konyhai elkészítés bonyolultságával és időigényességével kapcsolatosak. Megmutatja, hogy a zöldségek és gyümölcsök elkészítése, fogyasztása nemcsak nagyon egészséges, hanem igazi közös családi élmény is lehet. Ez pedig a legjobb módja a táplálkozási szokások megváltoztatásának, hiszen a gyerekek minél kisebb kortól találkoznak rendszeresen a friss zöldségekkel és gyümölcsökkel a családi étkezéseken, annál hamarabb épülnek be azok a napi étrendjükbe.
Az Európai Friss Csapat – Az ízek ereje! program célja ezért az, hogy minél több szülő, nagyszülő ismerje meg a zöldségek, gyümölcsök változatosságát, jótékony hatásait, tanuljon meg elkészítési módokat, trükköket, és építse be ezeket a család étkezési szokásaiba. Az ő példájukon és a családi hagyományokon, táplálkozási rutinokon keresztül érhető el, hogy olyan generáció nőjön fel, amely számára alapvető az egészséges, friss zöldségen és gyümölcsön alapuló táplálkozás.
A NAK számára mindezek mellett kiemelten fontos az is, hogy a kampány céljaival összefüggésben javuljon a fogyasztói tudatosság, nőjön a jó minőségű hazai szezonális termékek iránti kereslet és erősödjön a hazai zöldség- gyümölcs ágazat.
Az Európai Friss Csapat kampány mottója: Európai Friss Csapat – Az ízek ereje!
Európai Friss Csapat – 2023
Az Európai Friss Csapat gasztro-házigazdája Bernáth József séf, aki több szakácskönyvet is írt, közülük egyet kifejezetten gyerekek számára.
Sportoló nagykövetként Kozák Luca Európa-bajnoki ezüstérmes gátfutó, olimpikon csatlakozott a kampányhoz, aki saját maga is megtapasztalta, mennyire fontos friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, hiszen az akár a sportteljesítményét is befolyásolhatja.
Fülöp Lili 2021 óta az Európai Friss Csapat program dietetikusa, aki szakemberként és gyakorló édesanyaként is a rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás, az egészséges, tudatos táplálkozás híve.
Kifejezetten a 14-18 közötti célcsoport elérése érdekében népszerű és hiteles influenszerekkel működik együtt a program: Jászberényi Zsófia, vagyis Soopfie és Romfa Hunor (gamer nevén Sajt32) ennek a korosztálynak készít tartalmakat, amelyeket saját csatornáikon meg is oszt.
Európai Friss Csapat sajtóworkshop
2023-ban három különleges workshoppal készült az Európai Friss Csapat program, hogy tájékoztassa az újságírókat és egyúttal bepillantást nyújtson számukra a hazai zöldség- és gyümölcstermelők mindennapjaiba, valamint a zöldségek és gyümölcsök kulináris világába.
Az első sajtóworkshopon, májusban a szamóca, míg a nyári eseményen a paprika volt a középpontban. Az őszi sajtóworkshop az almáról és a káposztáról szól.
A workshopok alkalmával termelőtől, szakemberektől kaphatnak információkat a résztvevők az adott zöldségekről, gyümölcsökről, majd az Európai Friss Csapat séfje, Bernáth József irányításával könnyen kivitelezhető, gyors fogásokat is készíthetnek belőlük.
Európai Friss Csapat az áruházakban (POS)
• nyáron, 40 alkalommal a Penny és az Auchan áruházakban
Európai Friss Csapat roadshow
júniustól szeptember közepéig 6 helyszínen országszerte (Nagy Sportágválasztó, Galiba Fesztivál, GyereKert)
Európai Friss Csapat animációs minisorozat
• hazai mesecsatornákon és közösségimédia-felületeken látható az animációs minisorozat, amely Frutti, Veggi és Káosz kalandjairól, és a zöldségek, gyümölcsök szuper tulajdonságairól szól.
Európai Friss Csapat online
• weboldal – https://frutti-veggi.hu/
• Facebook oldal – https://www.facebook.com/europaifrisscsapat
• Instagram oldal – https://instagram.com/europaifrisscsapat
• TikTok – https://www.tiktok.com/@europaifrisscsapat
• Pinterest – https://hu.pinterest.com/europaifrisscsapat/
Zöldség- és Gyümölcsnap
• a korábbi évek hagyományait folytatva, június 17-én, az Európai Friss Csapat kampány részeként a NAK meghirdette a Zöldség- és Gyümölcsnapot.
• Ezen a napon ítélte oda a NAK a Magyarország Zöldség-Gyümölcs Hőse 2023 címet is, Petrilla Csabának, a Gloriett Zöld Közösség program alapítójának és vezetőjének.
Rozé kacsamell káposztás rétessel, mandulás almával
Hozzávalók:
A kacsamellhez:
2 db kacsamell
2-3 g finom só
5 g kacsazsír
A káposztás réteshez:
500 g lila káposzta
25 g kacsazsír
60 g kristálycukor
3 g finom só
35-40 g almaecet
1 g őrölt kömény
3 réteslap
75 g vaj
1 db tojásfehérje
A mandulás almához:
30 g darabolt mandula
20 g kristálycukor
2 db jonatán alma
10 g vaj
A tálaláshoz:
néhány levél madársaláta
Elkészítés:
A lila káposzta torzsáját eltávolítjuk, és a káposztát vékony szálakra vágjuk. Egy vastag falú edényben felhevítünk három evőkanál kacsazsírt, és beleszórjuk a cukrot. A lábast mozgatva addig melegítjük, amíg a zsírban a cukor mogyoróbarna színűre karamellizálódik. Ekkor beletesszük az összevágott káposztát, fürgén átforgatjuk, sózzuk, majd ráöntjük az ecetet. Ha a sótól nem enged elég levet, egy kevés vizet is önthetünk rá. Hozzáadjuk az őrölt köményt, és addig pároljuk, hogy még legyen roppanása a káposztának. Ez fedő alatt körülbelül 10-12 perc. Ezt követően hagyjuk teljesen kihűlni.
A réteslapok kenéséhez felolvasztjuk a vajat, majd hozzákeverjük a tojásfehérjét. A réteslapokból három darabot rétegzünk egymásra – mindegyik közé bátran kenünk a tojásfehérjés vajból. Amikor ugyanis sül a rétes, a tojásfehérje megkeményedik, így nem csúsznak majd el a tésztarétegek egymáson. A rétegezett réteslap hozzánk közel eső részére rászedjük a kinyomkodott káposztát, elegyengetjük, és lazán, de esztétikusan feltekerjük. Kettőnél többször ne hajtsunk rá tésztát, mert akkor nyers marad! A felesleges tésztát nyugodtan vágjuk le egy késsel. A rétesek tetejét (és szélét is) megkenjük a tojásfehérjés vajjal, megszurkáljuk villával, és 195 °C-ra előmelegített sütőben 16−24 perc alatt készre sütjük. Felszeletelés előtt érdemes kissé visszahűteni.
A kacsamelleket átnézzük, a tollkezdeményeket, tokokat eltávolítjuk, az inas részeket levágjuk a húsról. Egy centi távolságban átlósan beirdaljuk a bőrét. Lehetőleg csak a zsíros részéig vágjunk bele − a húsba ne! Egy közepesen forró, száraz serpenyőben a bőrével lefelé kezdjük el sütni. Az elején kissé megmozgatjuk a melleket, hogy kellő mennyiségű zsír süljön ki belőlük, így nem fog megégni a bőr. Ha pedig túl sok zsír sülne ki, akkor azt öntsük le egy kis edénybe – így gyorsabban sül majd a bőr ropogósra. Ez körülbelül másfél-két percet vesz igénybe. Ekkor megfordítjuk a melleket, és a húsos oldalukat is megpirítjuk. Bátran sózzuk a bőrös és a húsos felét is.
A sütőt előmelegítjük 100−110 °C-ra. A megpirult melleket a bőrös oldalukkal felfelé egy tepsire helyezett tálaló karikára, vagy egy alufóliából hajtott gyűrűre ültetjük, majd 16−18 percre betesszük a sütőbe. Azért nem direkt a tepsire tesszük, hogy ne ázzon a hús a kifolyó lében. A serpenyőt elöblítjük és szárazra töröljük, mert a tálalás előtt még szükségünk lesz rá.
A 16−18 perc leteltével a melleket kivesszük a sütőből, felmelegítjük a félretett serpenyőt, és egy kevés kacsazsíron (vagy a mellből kisült zsíron) pár másodperc alatt újra ropogósra sütjük a kissé visszapuhult bőrt. Ezután újra a bőrével felfelé legalább két-három percig pihentetjük a húsokat a felszeletelés előtt. A serpenyőt melegen tartjuk.
Az almát megpucoljuk, kimagozzuk, és cikkekre vágjuk. A serpenyőben világosbarnára pirítjuk a mandulát, majd kiöntjük egy tálkába. A forró serpenyőben karamellt készítünk, belehelyezzük az almacikkeket, majd a hideg kocka vajakat is. Enyhén sózzuk. Ahogy elkeveredik a vaj a karamellel, megszórjuk a pirított mandulával, és tálalhatunk is.
A pihentetett kacsamelleket vékony szeletekre vágjuk. Könnyebb szeletelni, ha a bőrös felükkel fektetjük a deszkára. Utána viszont rögtön fordítsuk vissza, hogy ropogós maradjon! A rétest tetszőleges darabokra vágjuk, teszünk a kacsa mellé két-három szeletet, majd a mandulás almával és a salátával fejezzük be a tálalást.
Jó étvágyat!