Share on facebook
Share on email

Ahol a csend is hallható

40 év után ismét Szilvásváradra figyel a világ

Az ország talán legnépszerűbb kirándulóhelye minden évszakban izgalmas kalandokat, a nyugalomra vágyóknak pedig teljes kikapcsolódást kínál. Az utóbbi évek fejlesztéseinek köszönhetően megszámlálhatatlan lovasprogram, kerékpáros túrák, lebilincselő gyerekprogramok várják a látogatókat. Szeptemberben pedig 1984 után újra a település ad otthont a Négyesfogathajtó Világbajnokságnak.

„1984-ben, amikor először rendezték meg Szilvásváradon a Négyesfogathajtó Világbajnokságot II. Erzsébet akkori brit uralkodó férje, Fülöp herceg részvétel, hatalmas fejlődésen ment keresztül a település, szinte minden utat leaszfaltoztak, bevezették a vezetékes telefont, felpezsdült az élet” – emlékszik vissza a világraszóló eseményre a Heves vármegyei község polgármestere. „A mostani rendezéssel a 40 évvel ezelőtti versenynek is emléket állítunk, ez is jelentős esemény a település életében, de az elmúlt 10-20 év fejlesztéseinek köszönhetően, már felkészültünk egy ilyen volumenű rendezvény lebonyolítására, a látogatók fogadására” – teszi hozzá Szaniszló László.

Az elmúlt évben a Szilvásváradi Lipicai Lovasközpontban rendezték meg a Nemzeti Vágta döntőjét, és idén ismét a létesítmény ad otthont a lovasversenynek október 5-én és 6-án.

„A tavalyi Nemzeti Vágta döntője bebizonyította, hogy nem jelent fennakadást a közlekedésben a nagy létszámú vendégsereg fogadása, megoldott az elhelyezésük, a parkolóhelyek, éttermek rendelkezésre állnak. Immár 6 éve, hogy átadásra került a Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont, a komplexum minden lovas szakágnak otthonául szolgál.”

A Bükk legszebb vidéke

Az ország egyik leglátogatottabb turisztikai célpontja a Szalajka-völgy, melyet 7-800 ezer ember keres fel évente. A szilvásváradi erdei kisvasút az ország egyik legnépszerűbb kisvasútja, évente 280.000 utast szállít. A vonal hossza csaknem 5 kilométer, a Márkus Ágoston egri mérnök tervei alapján megépített keskeny nyomtávú, gőzüzemű erdei kisvonat 1908-ban kezdte meg működését. Külön érdekessége, hogy ez hazánk legmeredekebb vasúti pályája, a Halastó állomás után 50 ezrelékes az emelkedés.

„A Covid-járvány óta felértékelődött a természet szerepe, ezt itt is érezzük. Picit átstrukturálódott az ideérkező közönség, nagyon sokan kifejezetten túrázni, kerékpározni jönnek. A Bükkben egyébként 133 kilométer kijelölt kerékpárút-hálózat található és a környéken kerékpárbérlésre is van lehetőség” – hangsúlyozza a polgármester. „Szilvásvárad és a Szalajka-völgy minden évszakban lenyűgöző. Az ősz a színek kavalkádja, télen lehet akár lovasszánozni is, tavasszal, amikor ébred a természet, nincs kellemesebb hely egy jó sétára, nyáron pedig a hűsítő Szalajka – patak mellett könnyebben elviselhető a hőség. A völgyben átlagosan 2-3 fokkal hűvösebb van, mint a településen. A kisvasút szinte egész évben működik, és minden második, harmadik hétvégén tartanak lovasrendezvényeket. ”Az ősember nyomában

Bizonyított, hogy már ősember is élt Szilvásváradon, a legrégebbi lelet, egy szakóca, mely 200.000 évnél is idősebb. 1911-től kezdődően több régészeti ásatás során számos maradvány került elő: többek között a világ második legősibb fuvolája, 44.000 éves csont nyílhegyek és egy őskőkori tűzhely, amely a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményében látható.

„2016-ban is hatalmas régészeti feltárás zajlott a lovaspálya helyszínén, az ásatások során a régészek találtak egy azóta kultikussá vált késő-bronzkori lószobrocskát, ez is azt jelzi, hogy sokezer évvel ezelőtt is úgy éltek már itt az emberek, hogy lovakat tartottak. A tárgyi bizonyítékok segítségével az ősembertől szinte napjainkig végig követhető, hogy ki és mikor élt a környéken, milyen tevékenységet végeztek, milyen eszközöket használtak” – meséli Szaniszló László.

Az Istállós-kői-barlang kellemes túrával közelíthető meg a Szalajka-völgyből. A Bükk-hegység második legmagasabb csúcsának oldalában, kb. 560 méteres magasságban nyílik.

Mesterségek kavalkádja

Már a 80-as években is működött helytörténeti múzeum a településen, de a kiállítási anyag elkerült az Egri Vármúzeumba. Nemrégiben azonban egy nagyszabású felújításnak köszönhetően sikerült megnyitni az Orbán Ház Helytörténeti Kiállítóhely és Archeoparkot.

„Három éve adódott a lehetőség, hogy egy Interreg szlovák-magyar pályázat keretében – a felvidéki Gombaszöggel közösen – kibővítsük az épületet és létrehozzunk egy interaktív rendezvényközpontot” – számol be a község polgármestere.

Szaniszló László elmondta, hogy a múzeumban bemutatkoznak a vidék jellegzetességei, a helyi mesterségek. A látogatók kipróbálhatják a kerámiázást, az íjászatot vagy akár a régészeti homokozót is. Az érdeklődők megismerhetik a kőpattintást, ősi eszközökkel gyújthatnak tüzet, őrölhetnek gabonát, de akár saját kőbaltát is készíthetnek. Az Archeopark élményt jelent valamennyi korosztály számára!

f

Csillagtúra Szilvásváradról

„Az elmúlt években az átlagosan nálunk töltött vendégéjszakák száma 2-ről 3-ra emelkedett. A szilvásváradi pihenés összekapcsolható egy egri kirándulással, de akár Aggtelekre, Jósvafőre, Miskolctapolcára is el lehet látogatni” – ad ötleteket Szaniszló László.

A polgármester azt mondja, ha valaki valóban a természetben szeretne kikapcsolódni, nincs alkalmasabb helyszín, mint Szilvásvárad és környéke. „Mi úgy mondjuk, nálunk a csend is hallható.”

Megosztás:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Ezt se hagyd ki

Kapcsolódó cikkek

Biciklire pattannál? Most pénzt kaphatsz érte!

Nem csak kedvezmények, de pénz is járhat a Kerékpárosbarát hétvégén Szeptember 21-22-én, immár harmadik alkalommal rendezi meg a Kerékpárosbarát hétvégét a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség

Megújul az Allure of the Seas

Soha nem látott izgalmak várják az utasokat 2025-től A hajós utak szerelmesei már bejegyezhetik naptárjukba a következő fontos dátumot: jövő áprilistól indul az európai kalandozások