Az aukción a Marczibányi téri Művelődési Központban, november 27-én este 7 órától lehet licitálni. Többek közt alternatív filmplakátok, reklámgrafikák, szocialista realizmus, Nina Simone és biciklis különlegességek várják, hogy elkeljenek.
A plakátművészet tündöklése
Az egyetemes művészettörténeten belül a plakátnak a kicsivel több mint egy évszázadnyi tündöklése, a XIX. század végi iparművészeti mozgalmak tömegtermeléssel szembeni fellépésének volt köszönhető. Ahogy a bútorok, ajtókilincsek s egyéb lakberendezési, vagy használati tárgyak egyéni, művészi kivitelezése a hétköznapok belső tereinek esztétikáját, úgy a grafikus művészplakátok az épített környezetet, az utcaképet formálták. Az utca embere ettől kezdve nemcsak dekódolta két lépés között a falra ragasztott rövid, határozott üzeneteket. A falragaszok sorából kiemelkedett művészi plakát öntudatos állapota szinte évre pontosan 1990-ig tartott, ekkor újra a tömegkultúra került fölénybe a művészileg kivitelezett darabokkal szemben, hogy azok visszahúzódjanak az utcáról a galériák, múzeumok falai közé.
Alternatív filmplakátok
A régi filmplakátok iránti nosztalgia keltette életre az ún. újragondolt plakátokat, mikor az egyszeri grafikusművész a jelenkor vizuális nyelvezetét használva készít egy amolyan „pszeudo filmplakátot” a filmtörténet valamelyik emlékezetes darabjához. A november 27-ei árverésen a Casablanca ilyen „alternatív” verziója mellett többek között Wong Kar Wai klasszikusának (Szerelemre hangolva), Sofia Coppola Elveszett jelentésének, vagy Wes Anderson Budapest Grand Hoteljének újragondolt változatára is lehet majd licitálni.
A filmeken túl
A kínálat legrégebbi tételeként egy mulatós plakát áll. No, nem olyan Dankó Pistás, nótaestes (lesz az is, az előbbi egy rácsplakát 1940-ből, Jávor Pállal a főszerepben) hanem a pesti századvéget idéző, enyhén félrecsúszott nyakkendős úriemberek stílusában. Az Uránia mozi épületében, az 1890-es évek végén működő Caprice mulató litografált kis-plakátja a magyar plakáttörténet kezdetéig repít minket vissza az időben, „ritkaság-hányadosa” pedig súrolja a „nem létezik” kategóriát”.
Az eddigi Falra fel! árverésekre a filmplakátok túlsúlya volt a jellemző, most kicsit megbomlik a hagyomány, mert több kereskedelmi plakát kerül licitre. Az 1890-es évek historizáló, majd késő-szecessziós stílusától az art deco-n keresztül szinte majd minden évtized képviselteti magát egy-egy jobb darabbal egészen az 1980-as évek fotó alapú reklámjaiig. Korai darab például Mallász Gittának és Dallos Hannának a Fecske szivarkapapírhoz készült plakátja. A közös alkotói munka a ’30-as években teljesedett ki és számos magyar illetve nemzetközi elismerés kísérte sajátos, az art deco és a magyar folklór formajegyeiből építkező reklámgrafikáikat.
A ’70-es évekhez érkezve találjuk a háború utáni magyar reklámgrafika egyik leglátványosabb és legszebb sorozatát amit Máté András készített a Malév légitársaság számára. A külföldön is ismert (hiszen részben exportra készült) és keresett hat darabos sorozatból most három fog remélhetőleg oly magasra szárnyalni, mint Vertel Beatrix pszichedelikus Traubisoda plakátján a buborékok.
Zene és még egy kis film
A Falra fel! árverésein felvonult már a hazai és nemzetközi könnyűzenei élet színe-java, a szervezők erre a műfajra különös hangsúlyt fektetnek. A ’80-as években nem kevés erőfeszítésébe került a magyar koncertszervezőknek a Queen, Michael Jackson vagy az akkor forradalminak, a mából tekintve pedig az elektronikus zene alapító atyáinak tartott Kraftwerk együttes budapesti felléptetése. Mayer Gyula plakátja az ők akkor szokatlan és futurisztikus színpadi koncepcióját ragadja meg.
A zenei plakátokon belül külön frakcióba rendeződtek a Jazz-plakátok és egyéb kiegészítőik. A műfaj talán legnagyobb dívájának, Nina Simone-nak a ’60-as évek végén kiadott óriási méretű promóciós plakátja nemzetközi szempontból is ritkaság. De akinek Ella Fitzgerald jön be jobban, az az énekesnő 1970-es budapesti fellépésének két eredeti vintage fotójára jöhet ritmusba, mondjuk Oscar Peterson tempójában, aki szintén ebben az évben járt nálunk. Louis Armstrong legendás Népstadion-beli koncertjének műsorfüzete is talán érdemel néhány szót, nem megfeledkezve a nagyszerű McCoy Tyner jazz trio-jának 1982-es plakátjáról (közreműködött: Pege Aladár).
A ’80-as évek Magyarországának közhangulatát hitelesen skiccelik fel az olyan magyar filmek és plakátjaik mint Gothár Péter: Ajándék ez a nap, vagy az ugyanazt a lakhatási válságot egy másik megközelítésből bemutató Panelsztori, és a valami egészen mást az ipari kamera perspektívájából villantó Egészséges erotika. Ezekre az élményekre licitált rá Xantus János Rocktérítője, melynek rendkívül ritka plakátját Méhes László (ZUZU) grafikus készítette.
Bringás ritkaságok
A kerékpár, mint az emberiség legcsodálatosabb találmánya, mindig is a plakátok egyik legnépszerűbb témája volt. Bármely korról is legyen szó a magyar árveréseken ritkán fordulnak elő. Most egy magyar kiadású biciklis plakátért is indulhat a hegyi hajrá: az 1920-as évekre datált kőnyomaton a későbbi Popej figurájára hajazó kerékpárversenyzővel reklámozzák a századforduló első számú márkáját, az angol Champion Royal Star-t, melynek magyar forgalmazója a Láng Jakab és Fia voltak. Az 1960-as,1970-es évek szintén népszerű lengyel kerékpáros plakátjai is jórészt inkább csak külföldről beszerezhetőek. Láng Jakabék plakátja mellett Witold Janowski 1972-ben készült hangulatos, vidám opusa rendkívül barátságos induló áron fog a rajtvonalhoz gurulni.
Egy kis ráadás
Az aukciót a Plakátfiú és a Múzeum Antikvárium gyűjteményéből rendezett gyermek-plakátkiállítás keretezi majd az árverés helyszínén. A ’60-as, ’70-es, ’80-as évek gyerek- és ifjúsági plakátjai kerültek a fókuszba: Süsü, Vuk, Ludas Matyi, Misi mókus, Keménykalap és Krumpliorr stb. A november végéig ingyen látogatható plakát-matiné néhány darabja szerepel az árverés anyagában is.
November 27-én este élőben találkozhat mindenki az említett plakátokkal Marczibányi Téri Művelődési Központban, de online is lehet licitálni a közel 160 plakátra az Axioart oldalán.
Az aukció anyaga: https://axioart.com/aukcio/2024-11-27/falra-fel-12-plakatarveres-muzeum-antikvarium-live/teljes-katalogus
Web: falrafel.com
Facebook-esemény: fb.com/events/546350474700559
Facebook-oldal: fb.com/profile.php?id=100069001415678