Share on facebook
Share on email

„Kulcsos gyerekek” a 21. században

Amikor az iskolásgyerek felső osztályba lép, sok családnál elérkezik az a pillanat is, amikor a gyerekek már egyedül jönnek-mennek az iskolába. Természetesen minden szülő szeretné a legbiztonságosabb módon megoldani a diákok önállósodását, éppen ezért nem árt néhány fontos tényt szem előtt tartani.

A mai 40 pluszos korosztály még emlékszik azokra az időkre, amikor egyáltalán nem volt szokatlan látvány, hogy a gyerekek kulccsal a nyakukban mászkálnak, innen is ered a „kulcsos gyerek” kifejezés. Ez azonban ma már szinte teljesen kiveszett a divatból: a kulcsot könnyen elhagyhatták a gyerekek, de az is veszélyforrást jelentett, ha valaki ismerte a címet, így pedig már egyenes út vezetett ahhoz, hogy illetéktelenek is bejussanak a lakásba. Egy elhagyott kulcs esetében mindig a legbiztonságosabb döntés egy zárcsere, ami nem várt kiadással terhelheti meg a családi kasszát. Ezt a problémát kerüli meg az okos zárak új generációja.

Az zárszerkezet külsőleg egy hagyományos kilincsnek tűnik, amely zárként működik és okos funkciókkal van ellátva. Az okos funkció belépési módokat tesz lehetővé, mint például a kártya, az ujjlenyomat, mobiltelefonos nyitás vagy éppen a numerikus padon beüthető kód. Ezeket a kódokat variálhatjuk, de időponthoz kötött belépéseket is meg tudunk szabni. Tudunk jogosultságokat adni és elvenni azzal kapcsolatban, hogy ki és milyen módon léphet be a házba, akár naptár szerint is. A gyerekeknek ez azért lehet jó megoldás, mert sok mindent elhagynak, de a mobiltelefonra általában vigyáznak és mindig a kezük ügyében tartják. Ha ez még sincs nála, ujjlenyomattal akkor is be tud menni, a szülő pedig erről értesítést kap. Az okos zárak tehát lehetővé teszik, hogy lássuk, amikor a gyerekeink hazaértek, de jogosultságot tudunk adni a többi családtagunknak is. Az okos zárak másik nagy előnye, hogy automatikusan zárnak. Tehát nem kell amiatt aggódni, hogy a gyerek nem zárja be maga után az ajtót, ami szintén egy jellemző probléma. A záráshoz egy időkorlátot lehet beállítani, hogy a nyitás után mennyivel zárjon le, ami lehetőséget ad arra is, hogy a saját szokásainkra és életritmusunkra szabjuk a zár működését. A szerkezet arra is alkalmas, hogy a szülők megtanítsák a gyerekeket a modern technológia felelős használatára. Az okos zár esetében attól sem kell tartani, hogy egy esetleges ujjlenyomat-szennyeződés vagy sérülés miatt letiltja a belépést, hiszen a számos más módszer mellett klasszikusan, kulccsal is nyitható és zárható.

A gyerekek mellett a nagyszülőkkel kapcsolatban is nagy könnyebbség lehet, ha látjuk, hogy a megszokott napi ciklusa szerint jár ki-be a házba. Könnyítést jelent az okos zár akkor is, amikor a takarítónő bejutását szeretnék biztonságosan megoldani, vagy éppen a nyaralás alatt szeretnénk a házra vagy állatainkra, növényeinkre felügyelő személy bejutását garantálni.

Az okos zár nem csak biztonságosabb, olcsóbb is, mint más piacon lévő hagyományos mágneszár-rendszer. Annyiba kerül beépítéssel, mint más általánosságban használt jó minőségű műszaki eszköz, pl. a TV, mosógép…

-molnár-

Megosztás:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Ezt se hagyd ki

Kapcsolódó cikkek

Bakó Eszter: Zöldségmesék

Kíváncsi vagy rá, hogyan barátkozik össze a lencse és a sütőtök, vagy mi a leveszöldségek nagy gondja? Hallottál már a paszternákról, az endíviáról vagy kóstoltál