A vásáron nemzeti pavilonnal jelentek meg olyan országok a térségből mint Korea és Japán, Európából mint Franciaország és Spanyolország. Közép-Európát azonban ilyen szinten kizárólag Magyarország képviselte, méghozzá nagyon pozitív és inspiráló élményekkel gazdagodva.
– Hatalmas élmény olyan termékeket fejleszteni, amelyek nem csak idehaza, hanem Európában, sőt a nagyvilágban is érdekes innovációnak számítanak. Az általunk kifejlesztett tojásfehérje-alapú tejtermék helyettesítők ilyenek. A tejre érzékenyek aránya ugyanis Ázsiában jóval magasabb mint hazánkban, ráadásul a fehérjebevitel, azok közül is a jó minőségű fehérjék tudatos bevitele, egyre inkább fókuszba kerül. Abban, hogy Szingapúrban is meg tudtunk jelenni ezekkel a proteindús és fitt termékekkel, hatalmas segítség volt a Nemzeti Innovációs Ügynökség adta lehetőség – mondta Dr. Németh Csaba, élelmiszer-mérnök, c. egyetemi tanár.
A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) XPAND Programjának, amelynek keretében a vállalatok kint járhattak, az elsődleges célja az, hogy az innovatív projektek és cégek piaci terjeszkedésének támogatásával növelje a magyar innovációk potenciálját Szingapúrban is – ezáltal kaput nyitva az egész régióra. Éppen ezért 2024-ben a NIÜ többek között, részvételi lehetőséget kínált a november 19-21. között megrendezett szingapúri Agri-Food Tech Expo 2024-en való megjelenésre is illetve az azt megelőző felkészítő tréningekre.
A tréningek értékes betekintést nyújtottak a külpiacok sajátosságaiba, hálózat fejlesztési technikákba és egyéb üzletfejlesztési jó gyakorlatokba. Ezen felül bemutatták az ázsiai piacok és Szingapúr üzleti kultúráját, beleértve a kapcsolatépítést, helyi sajátosságokat, fogyasztói magatartást és trendeket.
– Teljesen más az élelmiszerek szerepe Szingapúrban mint ide haza. Egy olyan országról beszélünk, ahol nincsenek termőföldek, és az önellátás, bárhogy is törekednek rá, kissé futurisztikus gondolatnak tűnik. A tárgyalási megjelenés, stílus is eltér a hazaitól. Sok szempontból sokkal lazábbak mint mi. Például a nyakkendőt viselő államtitkár, ügyvezető-igazgató itt elképzelhetetlen. Ugyanakkor, ha nem két kézzel nyújtjuk a névjegykártyát, kisebb mértékű, de tradíciós tiszteletlenséget követünk el. Jó volt, hogy úgy érkezhettünk, hogy ezekből felkészítettek minket – részletezte Dr. Németh Csaba.
A rendezvényre olyan innovatív agrotech vállalatok kaptak meghívást, amelyek a következőkre összpontosítanak:
• fenntarthatóság és erőforrás menedzsment
• alternatív fehérjék
• új élelmiszerek és technológiák
• superfood és fenntartható élelmiszerek
• városi- és smart-farming
• okos feldolgozás és csomagolás
• élelmiszerbiztonság és védelem